Szukaj
  • Karina Garcia

Jak dobrze tańczyć w parze? 8 podstawowych reguł, które zmienią twój taniec na lepszy!

Zaktualizowano: 3 paź

Bardzo często wybieramy się na kurs tańca, aby nauczyć się "po prostu" tańczyć. Wybieramy wtedy jakiś kurs, który akurat jest w podstawach - nie ważne czy to salsa, bachata czy taniec użytkowy lub towarzyski. Liczymy na to, że instruktorzy wytłumaczą nam jak to jest z tym tańcem i już po miesiącu będziemy królami/królowymi parkietu.

Niestety zazwyczaj kończy się tak, że dostajemy pakiet kroków, jakichś schematów w rękach do prowadzenia, ale to co wyczynia nasze ciało... niekoniecznie nas satysfakcjonuje. Okazuje się bowiem, że sama siła woli nie obróci partnerki, a trzymanie rąk złączonych wcale nie gwarantuje, że partner niespodziewanie nas nie puści...

Ucząc tańca od ponad 15 lat, a tańcząc łącznie już 30 - stworzyłam listę "uniwersalnych zasad w tańcu w parze", których stosowanie zagwarantuje Ci znaczną poprawę Twojego tańca i komfort jego wykonania - zarówno Twojego jak i Twojego partnera/partnerki.

Dla ułatwienia użyję tutaj określeń "Leader" - to osoba, która prowadzi w parze, często określana jako "partner" oraz "Follower" - czyli osoba, która jest prowadzona, najczęściej "partnerka".


Kolejność przypadkowa, ciężko jest bowiem określić, która z tych zasad u Ciebie okaże się kluczowa:


1. Follower zawsze lekko po lewej stronie Leadera

Ta prosta zasada zapewnia zminimalizowanie deptania się w tańcu oraz uderzania w swoje kolana - czyli można przestać bać się o swoje buty/palce/kolana :) Szczególnie użyteczna, gdy tańczymy tańce kontaktowe np. bachata, tańce standardowe oraz w tych momentach, gdy zbliżamy się do siebie, aby wejść w jakąś pozę.


2. Ciało do ciała równolegle

Generalna zasada mówiąca o tym, że zawsze staramy się być ustawieni do sobie równolegle - patrząc na nasz tors. Możemy to jeszcze bardziej uszczegółowić i zaznaczyć, że to w głównej mierze zadanie follower'a - aby zawsze starał się "dokręcać" swoje ciało tak, aby było ustawione równolegle do leadera.


3. Rama to nasza baza

Rama w tańcu tworzy swoisty punkt odniesienia do wszystkiego co razem robimy. Wazę jest to, aby była raczej "niezmienna" - to znaczy ze staramy się w tańcu zachować jej kształt: nie opada nam, nie wylatuje w powietrze, nie zmniejsza się i nie powiększa - bez konkretnego powodu :) Stabilna rama zapewnia poczucie komfortu i bezpieczeństwa w tańcu followerowi. Jeśli leader często manipuluje ramą, follower nie wie czego się spodziewać i zaczyna tańczyć zachowawczo, aby po prostu się nie wywrócić :)


4. Positive/ negative connection

Jest to umiejętność przyciągania i odpychania w tańcu - bardzo użyteczna za każdym razem, gdy postanowisz jako leader zmienić kierunek tańca. Opiera się ona na umiejętnym operowaniem naciskiem na dłoń leadera/followera.


5. Zachowuj niezmienną przestrzeń

Ta zasada mówi o tym, że w tańcu staramy się utrzymać raz przyjętą odległość między partnerami. Tylko tyle i aż tyle! Zachowanie tej zasady pozwala na wyeliminowanie "ciągnięcia się" oraz "biegania" w parze.


6. Mamy wspólną oś

Wyobraź sobie, że pomiędzy Tobą i Twoim partnerem/partnerką znajduje się niewidzialna oś, wokół której wspólnie tańczycie. Jest? A teraz uświadom sobie, że energia, którą wysyłasz w stronę partnera/partnerki w tańcu nie jest ukierunkowana na tą osobę, a właśnie na tą oś, która jest Waszym łącznikiem/spoiwem. Tańcząc z tak ukierunkowaną energią działacie we "wspólnym celu" a nie przeciwko sobie:) Wasz taniec staje się bardziej "osadzony", spójny i wspólnie tworzycie "parę taneczną", zamiast dwójki ludzi trzymających się za ręce.


7. Zlokalizuj pępek follower'a

Aby follower mógł bardzo dobrze odczytywać Twoje sygnały, zwłaszcza te dotyczące kierunku tańca - ważne jest, aby splot waszych dłoni był zawsze umiejscowiony na wysokości pępka follower'a. Dlaczego? Otóż w momencie, gdy poprzez trzymanie wysyłasz porcję energii i chcesz aby ta energia spowodowała ruch/krok/przesunięcie follower'a musisz "wycelować" nią w centrum ciała. Jeśli obierzesz punkt wyżej, zareaguje tylko górna część ciała follower'a, jeśli w dół - prawdopodobnie ciało follower'a będzie chciało się ukłonić;), a jeśli w bok - sama ręka zareaguje a ciało się nie ruszy :)


8. Ręce zawsze lekko przed ciałem

W tańcu nasze ręce nigdy nie są obok naszego ciała, a łokcie nigdy nie są z tyłu - tzw. poza ciałem. Jeśli tak się dzieje, nie masz pełnej kontroli nad prowadzeniem i bardzo często używasz bicepsa żeby "przetrwać" :) Pamiętaj, że Twoje ręce nie powinny Cię boleć w trakcie tańca w parze - jeśli tak jest - prawdopodobnie są ustawione niezgodnie z naszą ludzką anatomią :)Gorąco zachęcam Cię do zastosowania tych zasad w Twoim tańcu - są to generalne, uniwersalne zasady, które pozwolą Ci lepiej tańczyć.

W swojej pracy jako nauczyciel tańca staram się zawsze uświadamiać naszych uczniów w kwestii tych zasad tak, aby wyciągali z tańca maksimum przyjemności!

Jeśli szukasz szkoły tańca, w której oprócz kroków i figur uczy się też - a w zasadzie przede wszystkim - tańca(!) - zapraszamy do nas!


Powodzenia we wprowadzaniu tych zasad w Twoje taneczne życie!

W razie pytań - chętnie podpowiem jak je trenować/ wplatać w taniec - zapraszam do kontaktu!


Karina Garcia-Marglarczyk

Zawodowa tancerka z 30-letnim stażem w stylach tj. taniec towarzyski "S"-klasa, zawodowa tancerka salsy on2, bachaty i zouka

Trener tańca, choreograf

Sędzia taneczny federacji WADF198 wyświetleń0 komentarzy